26 Mayıs 2012 Cumartesi

Tablet Bilgisayarda Çocuk Oyunları

Beni bu postu yazmaya sevk eden şey, artık 17 aylık kocamaaaan bir çocuk olan kızımın tablette oyun oynamak için ağlayıp zırlaması ve bunun üzerine eşimin fellik fellik çocuk oyunları arama çabasıdır:)

Olay şöyle; Eşim geçen gün Azra hoşlanabilir diye tablete bi oyun indirmiş:) Balon patlatma oyunu. Ekranda renkli balonlar var parmakla dokunup balonları patlatmaya çalışıyorsun. Patlayan her balondanda "BOM" diye ses çıkıyor. Yanlış bir yere dokunursan yeni bir balon şişiyor.
Biz bi kere oynatalım dedik çok sevdi kızım:) Balonlardan çıkan sesi duydukça oda ağzıyla "BOM BOM" yapıyor. Zaten oyunu açmamızı istediğindede tableti eline alıp getiriyor ve "BOM BOM A A" diyor. Ordadaki o "A A" lar "AÇ AÇ" manasında:)
Böylece kızım tablet bilgisayarla tanışmış, ilk oyununu oynamış ve tablette oyun oynama serüvenine başlamış bulunuyor:) Bizde baktıkki kızım çok eğleniyor. Bikaç tane daha oyun indirdik. Meğer çocuklar için ne kadar güzel oyunlar varmış:) Mesela bi tane oyunda 6 tane farklı hayvan resmi var. Kedi, Köpek, İnek, Domuz, Kuzu hangi hayvanın üzerine dokunursa o hayvan ses çıkarıyor. Kızımda arkasından tekrarlıyor:) Dün akşam ev hayvan sesleriyle inliyorudu adeta:)
Bu olay üzerine düşünmeye başladım, bizim zamanımızda tabletmi vardı. Biz "cim cim cim" oynardık. "Bu tutmuş, bu pişirmiş, bu yemiş..." oynardık. Yeni nesil oyunlarıda sanal oluyor. Kendimi çok yaşlı hissettim bir an:)
Azranın oynadığı oyunları aşağıda göstereceğim. Eğer önerileriniz varsa alabilirim:)

İşte meşhur bom bom oyunumuz bu. Azra burada balonları bomlatıyor:)

Buda MEEE-MÖÖÖ oyunu:) Bizimki parmağını dokundurup çekmiyorda, basılı tutuyor. Böylece hiç susmadan hayvanlar bağırıp duruyor:)

Buda yukarıdaki oyunun bir değişik versiyonu. Bundada taşıtların sesleri çıkıyor. Bu arada bunu ben oynuyorum:) Yalnızca fotoğraf çekmek içindi:)

Bom bom oyunumuzun farklı bir versiyonu daha.

Müzikli bir oyun

Buda çok eğlenceli. Hayır hayır kesinlikle benim için değil, kızım için:)

2 yorum:

  1. çok güzel bir paylaşım ama keşke oyunların isminide yazsaydınız yaklaşık 2 saattir balon patatma oyununu arıyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Oyunların ismi dr olsa güzel olacaktı. Arayıp bulmak zor oluyor :/ Miniğe iyi eğlenceler...

    YanıtlaSil