22 Haziran 2012 Cuma

Bone Topuzu Nasıl Yapılır?

Ben kendimi bildim bileli kapalıyım. Bizim ailede kızlar belirli bir yaşa geldikten sonra kapanır mutlaka. Ama zorlama değil bu. Bi şekilde oluyor. Doğduğundan beri böyle bir kültürün içinde yetiştiğin ve bunları gördüğün için ister istemez kendiliğinden kapanıyor kızlarda. Hiç kimsede halinden şikayetçi değil zaten:)
Böyle olmasına rağmen şu an kullanığım topuzu bulana kadar epey bi zaman geçti. Bunuda tesadüfen bir arkadaşından görmüştüm. Çok rahattı ve çok hoşuma gitti. Yıllardırda bu şekilde yapıyorum. Elim inanılmaz alışmış yalnız:) Saniyeler içinde yapıyorum:)
Menken olarak kızımı kullandım ama bir türlü yerinde durmadı. En sonunda CD kulesinin önünde mola verdi ve başladı CDleri dağıtmaya. Onları tek tek yerinden çıkarıp koltuğa koydu.
Fark ederseniz ilk fotoğraflarda CD kulesi dolu sonra yavaş yavaş azalıyor:)
Azranın en sevdiği fakat annenin nefret ettiği oyunlardan biri ORTALIĞI DAĞITMACA:)
Neyse bu seferlik es geçtim bıraktım dağısın, fırsat bu fırsat bende topuzu yapayım dedim:)
Anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım. Zaten fotoğraflar herşeyi anlatıyor.

Önce saçımı bu şekilde herhangibir lastik tokayla yukarıdan bağlıyorum

Sonra bir tülbenti kundak şeklinde bağlıyorum. Tülbentin iki ucu kenarlardan sarkıyor. Ben genelde bu tarz ufak tülbentlerden kullanıyorum. Anneciğimin çeyizinden bunlar:) Bir sürü var. Eskiden hep böyle ufacık tülbentler eşarplar bağlanırmış. Eminim bir çoğunuzun annesinin çeyizinde mevcuttur bu tülbentlerden:) Büyük standart tülbentte kullanabilirsiniz. Sadece topuz biraz büyük olur.

Sonra arkadan sarkan üçgen kısmı topladığım saçın üzerine doğru katlıyorum.

Sonra yanımdan sarkan kısmıda açıp düzelterek onun üzerine atıyorum.

Diğer tarafıda aynı şekilde yapıyorum

Ve üzerine boneyi takıp bonenin altından sarkan tülbenti içe doğru sıkıştırıp alttan bonenin ucunu bağlıyorum. Sonra elimle topuzu biraz düzeltiyorum.

Hazır boneyide takmışken şalıda bağlayıp nasıl durduğunu göstereyim dedim. Bence gayet güzel duruyor:) Bu arada dikkat ederseniz CD'lerin hepsi bitmiş durumda:)

18 yorum:

 1. :))) ne güzel bi model bulmuşsun kendine maşalah oda hiç sesini çıkartmadan denetmiş kendisinde :)

  YanıtlaSil
 2. Nazar Değicek Bu Kıza:) Tü Tü Tü Maşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maşallahları eksik etmezsek değmez inşallah:)

   Sil
 3. çok ttalı yaaaa maşallah kızına.güzel anlatmışsın cnm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım:) Çok tereddüt ettim, acaba anlaşılır bi şekilde anlatabildimmi yoksa saçmaladımmı diye:) Beğendiğine sevindim.

   Sil
 4. :))) çok tatlısın yaa ne güzel bir müslüman kız öylee :)) ben bu tülbent işini beceremeyenlerdenm abartılı olmadıkca iyidir :) hoş olmus ben hiç toka kullanmadaman yapıyorum :) 2 bone kullanıyorum falan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım benim nasıl bone kullanıyon anlatır mısın

   Sil
 5. benim saçım çok uzun. nasıl yapabilirim ben :(

  YanıtlaSil
 6. saçlarım uzun benim. ben nasıl yapabilirim bu topuzu acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de saçım uzun ama oldu. Hani bildiğiniz at kuyruğu var ya, şimdi saçı tokanızdan 2 defa tam geçirin, sonra da yarım geçirin, zaten kısa saç gibi olur.

   Sil
 7. Ya çok teşekkür ederim ben de ne zamandan berikolay tolay topuz nasıl yapılır diye araştırıyorum bu topuz modeli çok güzel olmuş

  YanıtlaSil
 8. Ayyy cok guzel oldu abla

  YanıtlaSil
 9. Ben de buna benzer şekillerde yapıyorum

  YanıtlaSil
 10. Çok teşekkürler çok işime yaradı,bende 2senedir kapalıyım:)ama bğr türlü topuzumu yapamıyordum ve buda şalımı çirkin gösteriyoordu bende artık kapanmaktan soğumuştum:(ama sizin sayenizde çok iyi oldu allah sizden razı olsu:))))

  YanıtlaSil
 11. Teşekkurler. çok işime yaradı :) bu arada kızınız çok tatlı allah analu babalı buyutsun canım

  YanıtlaSil